Opis: Naš, stalni saradnik, Arsenov Milinko "ima novo", a to je, "kav" što vidite - Parastos distričkim bataljoncima, "povodu" - Bitke na "Iljevo" 1849-te godine... ( Iljevo je potes izmeđ' "Bašajida", Melenaca i Novog Bečeja... )...
To će se "obDržati" u "Bašajid ", 24.04-og ( "ponedeljnjik"... ), "sas" početkom u 12:30, kod Belog' krsta, a on Vam je, o'ma' čim "iziđete drumom" iz "Bašajida" ka Melencima, "sas" desne strane...Evo dela teksta, koji opisiva taj događaj:
Mađarski komadant Mor Percel je zato odlučio da napadne ove položaje sa dve strane a za to mu je bilo potrebno da osvoji ceo Banat. Ofanziva na Banat krenula je prelaskom iz Bačke kod Ade oko 5000 mađarskih vojnika sa 16 topova. Kod današnjeg Ostojićeva se ovoj vojsci pridružila mađarska vojska pod komandom pukovnika Kolmana koja je brojala četiri pešadijske i dve konjičke brigade sa osam topova. Ova udružena mađarska vojska krenula je u napad i 23. aprila se kod Mokrina sukobljavaju sa srpskim vojnicima koje predvodi Lazar Zuban. Srbi su doživeli poraz u kome im je poginulo 600 a zarobljeno oko 1000 vojnika. Sutradan mađarska vojska ponovo pobeđuje srpsku vojsku i ulazi u Veliku Kikindu i Karlovo (današnje Novo Miloševo). Upravo tada na Iljevačkom polju srpska vojska je čekala ovu mađarsku vojnu silu koja je za nekoliko nedelja rušila sve ono što su srpski vojnici mesecima kroz strah i neizvesnost sticali. Strah i neizvesnost su se sada naglo povećale a počela je da im se pridružuje i beznadežnost. Ipak svi ovi destruktivni osećaji nisu uspeli do kraja da slome duh otpora i borbenosti preostaloj srpskoj vojsci koja je preživela prethodne borbe. Ovaj duh otpora i borbenosti nadvladao je strah i rodila se velika odlučnost i hrabrost da se borbe nastave. Ovo najbolje oslikava činjenica da je trećina srpske vojske na Iljevačko polje izašla naoružana poljoprivrednim alatkama. Nadu da ovaj put otpor neće biti uzaludan davao je kapetan Todor Lazić, koji se do tada pročuo kao hrabar i vešt oficir. Nažalost potpuno neočekivano sa južne strane srpskih položaja iz pravca Torde prišla je jedna veća grupa mađarskih konjanika i na taj način sa dve strane napala srpsku vojsku. Brojčana nadmoć i taktičko- geografska prednost mađarske vojske dovela je do rasula srpskih položaja i do povlačenja srpskih vojnika u pravcu Bašaida i Melenaca. U ovom kriznom momentu kapetan Todor Lazic je reagovao trezveno i naredio da se povlačenje vrši taktično odnosno da se naizmenično smenjuje povlačenje i pucanje kako mađarska vojska a pogotovo njihovi konjanici ne bi razvili ubitačnu brzinu gonjenja. Oni vojnici koji su uspeli da ga čuju i da ga poslušaju uspeli su da prežive povlačenje. Iza ove vojske ostalo je da leži na potezu od Iljeva preko Bašaida i Melenaca 198 srpskih vojnika.
Posle ovog poraza, ceo Banat je pao u ruke pobunjenih Mađara. Među Srbima u Banatu je ostala izreka "Iljevo - banatsko Kosovo" i mesto pogibije svojih junaka koji su pali braneći Srpsku Vojvodinu obeležili su spomenikom - "Krstom na iljevu".Inače, "sas" ponovnim "obeležavanjom", je "početo" 2009-te godine, na 160-tu godišnjicu, kad' je krst obnovljen i "oSvešćen" !!!
A 170-s't godina od Bitke na Iljevu, možete "viditi" iz "ondašnjog" priloga TV Kikinda !!!
Copyright © Dragan Belic - | - All right reserved |
Vaš mâli prilog, "mlogo" znači, a u cilju "dâljnjog, svakodnevnog izlaženja" ovog sajta !!! |
Link sponzora |
Link sponzora |