NovoMiloševačka Slika dana - 04.03.2010

Beodranska vešala ...

Beodranska vešala ...

    Opis: Evo još 'edne priče iz četvrte po redu knjige: Prilozi za Monografiju Novog Miloševa, autora Dragana Rauškog, koju da Vas "podCetimo", možete "skinuti priko našog" sajta u PDF format' i to u dve verzije:

  • Za čitanje - 650 Kb
  • Za štampanje - 5 Mb
  •     Kliknite na odgovarajući plavi link, da bi počeli download-ovanje, a isto to možete uraditi i "sas" stranice DownLoad...

        A evo i priče:

        Na ledini zvanoj "Veliki budžak", na ulazu iz pravca Novog Bečeja, nalazi se malo uzvišenje. Ova "umka" će pažljivom posmatraču sastavom materijala, odudarati od okolnog, inače ravnog terena. Naime sve ledine oko Beodre su od glinastog, vodenoneprosnog materijala, sivkastobeličaste boje, dok je materijal od koga je sačinjena "umka", tamnosive gotovo crne boje.
         Predanje i pisani tragovi govore da je ovo uzvišenje delo ljudskih ruku i da nije slučajno nastalo.
         Beodra je od svog nastanka bila važna raskrsnica puteva. Posebno je dobila na značaju osnivanjem Velikokikindskog dištrikta i razvojem pristaništa u Novom Bečeju, preko koga se odvijao gotovo sav izvoz žita iz dištrikta i okoline. Beodra je bila poslednje odmorište volovskim zapregama, koje su prevozile žito "na lađe" u Novom Bečeju ( zbog toga je proširen beodranski "veliki sokak" i dobijen je prostrani trg odmorište ).
         Razvojem trgovine i saobraćaja pojavila se i redovna prateća delatnost - pljačka. Pljačkani su bili trgovci, birtaši, zanatalije, ali i bogati seljaci.
         Na meti lopova bila su spahijska imanja - "odaje", usamljeni salašari i čarde, opštinske i crkvene kase. O bezbednosti u Velikokikindskom dištriktu kazuje nam Vasa Stajić u svojoj knjizi "Velikokikindski dištrikt" na strani 447:
         "Godine 1802. magistrat je iskao od administracije dozvolu za nabavku 100 pušaka o trošku dištriktualne blagajne. Te će se puške razdeliti opštinama Dištrikta, da bi se mogle braniti od napadaja i svirepe pljačke pustahija..."
         Tokom XIX veka, sve imućnije kuće u Beodri i Karlovu su imale ugrađene metalne šipke na prozorima i velike brave na vratima. O sigurnosti ogromnog grofovskog imanja porodice Karačonji starali su se panduri, za koje je još u prvoj polovini XIX veka podignuta velika zgrada ( današnja ulica Maršala Tita 111 ).
         Pored pandura, red su održavali noćni ćuvari sela, čuvari atara čendiri i čuvari lovišta.
         I pored ovako organizovanih čuvarskih službi, razbojništva i pljačke su bile česte. Da bi se prestupnici kaznili, a narod odvratio od nečasnih rabota, uvedene su drakonske kazne. Jedna od njih je bilo vešanje prestupnika na javnim mestima.
         Iz tih razloga podignut je na ulazu u Beodru veštački brežuljak, a na njemu postavljeno više drvenih vešala. Po pričanju Nikole Radonića ( rođenig 1905. godine ) posebno su kažnjavani kradljivci konja.
         Ni zaključavanje štala, ni sapinjanje prednjih nogu konja u posebne lance nije odvraćalo lopove.
         Pisano svedočenje o "upotrebi" beodranskih vešala nalazi se u "Iđoškoj hronici" Đurđulov Jovana, objavljenoj u Biblioteci Narodnog muzeja u Kikindi 1951. godine ( strana 25 - 26 ).

         "Kako su lopovi pokrali Đurđulove"

         "... Dođu ( jednom ) tri lopova na Malu gospojinu s koli kao gosti, u sumrak u avliju. Sede komšije ( još ) na sokaku. Dođoše kod Đurđulovi gosti da proslave Malu gospojinu. Valjda na veliku nisu bili, pa da dođu za ondak: tako vele komšije.
         Gosti uđu pa povežu domaće.
         Sve skupe: dukate, i bezove i četiri đurdije sa srebrom okićene, i čakšire sa saportovim zlatnim, tri para odela su bili od plave čoje, baba Naje je bila od crvena skrlata ( haljina ? ).
         Docnije pohvataju zločince. Svežu ( ih ) u kvrge i pitaju ji. Oni pokažu ćurdije di su zakopali u Bočarske vinograde. Tako i nađu. Srebra nema. A di su dukati ? Oni kažu da su bacili po bočarskim vinogradima. Od beza su već imali košulje, u koji ( ma ) su i obesili.
         Jednom je ( bilo ) ime Šuper Joška...
         Gdi su ji obesili ? Iza Beodre na onom brežuljku na atar vranjevački na drum uz put. Vele, da je moj deda Aleksa kad pođe na vašar u Varadin, tu je stao pa im šiba kosti kako su obešeni. Kažu stari, da u to vreme nisu skidali ( obešene ) dok samo ne o(t)pa(d)ne onda ga sarane po presudi".

         Stravičan prizor obešenih tela pored samog puta danas nam deluje nestarno. Posebno je neshvatljivo delovao položaj porušenog velelepnog dvorca Karačonji čiji je centralni balkon od velike sale gledao direktno na humku i vešala na kojim su izložena tela stajala danima.
         Putnike namernike na ove prohujale dane podseća ostatak par kubika zemlje. Ostali deo su stanovnici Beodre odneli svijim kućama za razne namene, ne znajući pri tom da odnose zemlju sa stratišta.

         Dragan Rauški.

    Copyright © Dragan Belic - - All right reserved

    Vaš mâli prilog, "mlogo" znači, a u cilju "dâljnjog, svakodnevnog izlaženja" ovog sajta !!!

    Link sponzora
      Link sponzora

      ...
    Arhiva Slika dana:

    - po mesecima !!!

    - po godinama !!!

    DownLoad-ujte, odštampajte i "nalepte digođ naZid aktualni
    novoMiloševački" kalendar za tekući mesec...